• چهارشنبه, 12 بهمن 1401

بررسی قیمت جهانی نفت

#نفت

✅ بهای نفت آغاز هفته را نسبت به افزایش اخیر کاهشی شروع کرد،  زیرا معامله گران منتظر نشانه های بیشتری در مورد بهبود اقتصادی در چین و رکود بالقوه ایالات متحده هستند اگرچه حجم معاملات آسیایی در میان تعطیلات بازار در منطقه،  کم بود.

چین و دیگر بازارهای بزرگ آسیایی به دلیل تعطیلات سال نو بسته هستند که انتظار می‌رود حجم معاملات تا پایان هفته کم باشد.

✳️ با این حال، بازارها منتظر نشانه های قوی از اقتصاد چین پس از تعطیلات یک هفته ای هستند، به ویژه پس از آن که این کشور اکثر اقدامات ضد کووید را کنار گذاشت و مرزهای بین المللی خود را در سال جاری بازگشایی کرد.

چشم انداز بهبود تقاضای چین، قیمت نفت را در هفته های اخیر افزایش داده است، به طوری که نهادهای بزرگ صنعتی نیز پیش بینی می کنند که در سال جاری با بازگشایی چین، نفت مجدداً افزایش تقاضا داشته باشد.

اما با توجه به اینکه این کشور همچنین با بدترین شیوع کووید-19 خود دست و پنجه نرم می کند، بازارها در مورد زمان چنین بهبودی نامشخص هستند.

❇️ معاملات آتی نفت برنت با 0.5 درصد کاهش به 87.25 دلار در هر بشکه در معاملات اولیه آسیا رسید، در حالی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با 0.4 درصد کاهش به 81.31 دلار در هر بشکه رسید. هر دو قرارداد برای دومین هفته متوالی رشد داشتند.

✅ تمرکز این هفته اکنون به داده های تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم ایالات متحده که قرار است در روز پنج شنبه منتشر شود، معطوف است تا ارزیابی کند که آیا بزرگترین اقتصاد جهان به رکود در اواخر سال 2022 نزدیکتر شده است یا خیر. انتظار می رود که رشد در سه ماهه چهارم نسبت به سه ماهه سوم کاهش یافته باشد، زیرا اثرات افزایش شدید نرخ های بهره توسط اقتصاد احساس شده است.

✳️ در حالی که انتظار می‌رود بهبودی در چین ، به نفع تقاضای نفت خام در سال جاری باشد، بازارها نگرانند که رکود بالقوه در ایالات متحده و دیگر کشورهای بزرگ غربی می‌تواند مصرف نفت خام را مختل کند. اقتصادهای ایالات متحده و منطقه یورو با تورم بالا و سیاست پولی سفت و سخت دست و پنجه نرم می‌کنند که انتظار می‌رود هر دو در بخش عمده‌ای از سال ادامه داشته باشند.

⚠️ شاخص های اقتصادی برای ماه دسامبر از قبل نشان دهنده کاهش فعالیت است که احتمالاً در ماه های آینده خبر از رکود بزرگتر می دهد.

در سمت عرضه، تمرکز مستقیماً بر روسیه است، زیرا این کشور با محدودیت های قیمتی سختگیرانه در صادرات نفت خود کنار می آید. به طور گسترده انتظار می رود مسکو تولید نفت خام را کاهش دهد زیرا حاشیه های آن تحت تاثیر قیمت های فروش ضعیف تر قرار گرفته است.

این به نوبه خود می تواند عرضه جهانی نفت خام را کاهش دهد و قیمت ها را افزایش دهد.

اختصاصی کانال تحلیلی پارسیس

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ( دیدگاه در صف انتظار)

    ارسال دیدگاه